M I L Í   R O D I Č E ,

děkujeme, že jste navštívili se svými dětmi stomatologickou ordinaci. To nejlepší, co můžete pro zuby vašich dětí udělat, je pravidelně navštěvovat dětského stomatologa.

Vše o kazu

Vše o kazu

Zubní kaz je onemocnění, které se vyznačuje úbytkem minerálních látek z tvrdých zubních tkání. Sklovina a zubovina oslabené ztrátou minerálů se rozpadají a vzniká kazivá dutina. Děti jsou ohroženy vznikem zubního kazu mnohem více než dospělí, proto neošetřený dočasný zub může poškodit vývoj stálých zubů.

Včasné a správné ošetření může počet těchto nežádoucích komplikací omezit. Vyloučit je může jen včasná a účinná zubní prevence.

Zubní plak

Je vrstva složená z bakterií a sítě organických látek, pocházejících ze sliny a vznikajících činností samotných bakterií. Množství a četnost ovlivňuje délku a trvání kyselosti v ústech a tím i riziko vzniku kazu.

Jak se bránit kazu?

Základem ústní hygieny je pravidelné odstraňování zubního plaku pomocí zubních kartáčků, zubní pasty a dentálních pomůcek v pravidelných intervalech. Důležitou prevencí je také vhodně zvolená strava neobsahující velké množství cukrů, které se nejčastěji vyskytují ve sladkostech pro děti, slazených nápojích a potravinách.

Chcete-li se dozvědět více o zubním kazu, doporučujeme vám sekci Kaz zubu a výplně na portálu Orbitklub.